Kostarika 2018

Lezení v Karibiku

23.2. Oblast: Cerro Pico Blanco 2271m. Lezecká oblast u San José. Předměstí Escazú (20km) Pod vrcholem má být stěna. Autem vyjíždíme do prudkých stoupání pod horami. Končíme ve výšce 1500m. Jdu dále údolím podél potoku. Bez matroše, abych se podíval na stěnu, pokud ji najdu. Na netu jsou pouze informace z roku 2016 o možnosti prvovýstupů. Potkám místní pasáčky krav hlídající stádo. Zeptám se na Pico Blanco. Netuší, ale myslím si, že mi vůbec nerozumí. Špatně jsem odbočil v džungli na vyšlapané cestě a musím přelézt jeden hřeben, abych se vrátil do druhého údolí. Na jehož konci konečně spatřím stěnu. Ještě půlhodinový výstup. Stěna je ve výšce 2200m. Výška z údolí je 50m. Potkávám místní horolezce. Ve stěně je 30 nových cest, vyjištěných nýty. Obtížnost je od 6b. Cestu zpět volím jinou. Klesám do údolí a ve výšce 1900m nalézám cestu od jeepů. Stále klesám po úbočí až na silnici. Odtud je to k nástupu hodina. Bohužel následující dny má pršet. Takže lezení se odkládá.

24.2. Oblast: Cachí (950m) Vzdálenost ze San José 40km, nad přehradou. Soutěskou protéká Río Reventazón. Na hlavní silnici necháváme auto s cedulí Climbing in Cachí. Čteme nápis: dále jen auta 4x4.Prudký svah k řece po nezpevněné cestě žádné jiné auto nevyjede. I když jdeme pěšky, místy kloužeme po štěrku a kamení dolů. Přecházíme starý most přes řeku. Míjíme bránu s upozorněním: vstup 10US, zavření brány v 16hodin. Stále klesáme až k řece. Stěna je vysoká 35m, šířka 200m zakončena převisy. Materiál čedič. Nejméně 50 cest. Mezi stromy je lezecká chalupa s možností přespání. Je povolené kempování u řeky. Potkáváme místní instruktory. Zaplatím vstup. Mají přímo pod stěnou půjčovnu veškerého lezeckého matroše. Na stromech mají cedule: Nelezte bez přilby. Ale tu nemáme. Vybaluji matroš, beru sedák a jdeme lézt. Mají natažené rep šňůry skrz slanění. Takže stačí uvázat lano, protáhnout a může se začít rybařit. Chytat ryby mohu do řeky ?. Stáhnu jim repku. Vylezu první cestu. Caca Vaca 5c. Chyty jsou negativně dolů. Přichází instruktor a nabízí helmu. Musíme dodržovat místní pravidla, proto neodmítám. Jen to šílené vedro s helmou na hlavě. Další cesty: Llalan Llalan Caminando 6a, Para Sayang (Con Coniňo) 6b dolezu ke štandu a vidím pokračující linii nýtů, starých. Pokračuji dalších 10 metrů, je to mnohem těžší délka. V průvodci žádný popis. Když slaňuji všichni se dívají. Musím přesednou u prvního štandu. Lano dlouhé 60m nedosáhne na zem. Instruktoři tvrdí, že se cesta neleze. Dále se přesuneme do sektoru převisů: La Luz 6c, Adios Hermandos 7c, Vaca Hecha Da 7b+. Jediná lehká cesta: Vaca Caca 4c je oklouzaná. To jsme měli s představením. Instruktor si vzal turistu, který nikdy nelezl. Lano na rybáře a více jej vytahoval, nežli vylezl. Důležité foto a mohl dolů.

25.2. Oblast: Aserrí - Cerro Pico Alto 2353m. Chceme najít další lezeckou oblast Aserrí. Cesta z kempu 35km. San José 15km. Auto opět šplhá do kopců nad San José do výšky 1600m. Dále musíme pěšky vystoupat výškových 200m (40minut) Další malá oblast kde je pouze 10 cest. Cesta El Verdugo 5.11b/6c je nejtěžší. Nejhezčí cesty: El Sombrero 5.10b/6a+, La Placa 6a, El Diablo 6a.

Průvodce volně ke stažení - všechny oblasti Kostariky. Nejsou uvedeny všechny cesty!

Lezecké oblasti

Bouldering

Fotky.

   Závěr:Sportovní, vyjištěné cesty.Přes 20nových oblastí.
   
     

Zpět